| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Brand Name : JYY
Model Number : JYY-RD001
Certification : ISO9001
Place of Origin : China
MOQ : 1set
Price : $15,000-$150,000 per set
Payment Terms : T/T,Western Union
Supply Ability : 30 sets per month
Delivery Time : 15-20 working days
Packaging Details : Export Standard Packing
Grinding Wheel Speed : 200-3000
Processing Accuracy : ±0.02mm
Efficiency : High Efficiency
Model : RD-001
Product : Sanitary Ware
Environmental : Eco-friendly Materials And Processes
Automation : Copper Alloy
Consumables : Sanding Belt
| Repeatability | ±0.02mm |
| Product Application | Copper Alloy Bathroom Faucet |
| Environmental Standards | Eco-friendly materials and processes |
| Efficiency Rating | High efficiency operation |
| Maintenance Requirements | Regular cleaning and inspection |
| Product Type | Copper alloy |
| Voltage | 220V |
| Robot Type | 6-Axis industrial robot |
| Model | RD-001 |
High-Precision Control: Intelligent trajectory algorithms accurately control angle and force for uniform sanding.
Consistent Quality: Standardized operations eliminate manual errors such as over-grinding or missed areas.
Higher Yield: First-pass yield reaches 70%–80%.
Lower Costs: Reduced rework and scrap cut manufacturing costs by 20%+.
Improved Finish: Enhanced grinding quality boosts subsequent polishing and electroplating results.
Green & Safe: Lower dust exposure and comply with smart manufacturing and environmental standards.
| Model | JYY-RD001 |
| Outer Dimensions | L3500 * 2500 * 2500 mm |
| Weight | 1.5t |
| Current | Customizable transformer |
| Robot Brand | FANUC/ABB |
| Consumables | Sand belt / Nylon wheel |
| Dust Collection | Dry type / Wet type |
| Color | Customizable |
| Safety Protection | Safety net / Safety light curtain |
| Function | Robot grinding |

|
|
6 Axis Robot Type Automated Grinding Machine 220V for Sanitary Ware Images |